• English (English)
  • ایران نور
  • برج مسکونی
  • 3
  • irannoor
  • سازمان تنظیم مقررات
  • نورپردازی مرکز خرید گلستان

نورپردازی محوطه


نورپردازی محوطه 

 برای روشن نگه داشتن محوطه های بیرونی ساختمان، دلایل بسیاری می توان برشمرد. نورپردازی محوطه گاهی با هدف ارتقا سطح امنیت و گاهی برای شناساندن آسان تر ساختمان در بخشی از معماری آن جاری می گیرد. در مواقعی هم سعی بر آن است که فضای داخل خانه به فضای بیرونی انتقال یابد تا با برگزاری جشن های شبانه و هم نشینی های خصوصی از زیبایی و سکون شب به لذتی وافر رسیدن آرامش آن را احساس کرد.

 بسیاری از اصول نورپردازی فضاهای داخلی در نورپردازی فضاهای بیرونی نیز قابل اعمال هستند، خصوصاً اصولی که به تعریف فضا مربوط می شوند. با این همه، نورپردازی محوطه های بیرونی نیز با چالش های منحصربه فردی همراه است. وقتی قرار است برای چشم انداز بیرونی یک بنا، نور خاصی در نظر گرفت، لزوم رعایت دو پارامتر خارجی مطرح می گردد: تأسیسات روشنایی و نور مصنوعی. اگر کاربرد تأسیسات روشنایی، ماهیت و طبیعت ذاتی محوطه بیرونی ساختمان را بر هم زند، طراحی انجام شده موفق نبوده است. اما چنانچه وجود نور مصنوعی از یک سو موجب از میان رفتن زیبایی و از سوی دیگر بر هم زدن حالات خاص فضای بیرونی شود، در آن صورت نورپردازی نه تنها نا موفق که برای همسایگان نیز ایجاد مزاحمت خواهد کرد. پس در نورپردازی چشم انداز و نمای محوطه، مقوله مدیریت روشنایی و تاریکی موضوعی بس حائز اهمیت است.

در حقیقت، با دقت و برنامه ریزی های لازم می توان جلوه های زیبا و ابهام آمیزی را در فضا و چشم اندازهای محیط به ارمغان آورد. نورپردازی به همراه یک برنامه ریزی مناسب، می تواند سطح ایمنی ساختمان را ارتقا بخشیده، مسیر دسترسی به آن را تسهیل کند و بی آن که از شکوه شب بکاهد، محوطه را از تاریکی و ظلمت برهاند.

ایمنی و امنیت

نورپردازی می تواند علاوه بر تأمین ایمنی و امنیت فضاهای بیرونی ساختمان با روشن کردن معابر ورود، فرد را به منزلش رهنمون سازد. اگر چه نوردهی به محوطه های خارجی در واقع بروز خطر، مسیر گریز اضطراری یا ورود شخص بیگانه را روشن می سازد، اما در عین حال نیز در صورت عدم وجود برنامه ریزی و کنترل صحیح می تواند مزاحمت هایی هم به دنبال آورد.

برای نور پردازی محوطه و مسیر ورود به خانه، ده ها تأسیسات روشنایی به بازار عرضه می شود. به طور مثال لامپ های کوچک فروتاب قابل نصب روی ستون های قلابی شکل که مسیر ورود را روشن و از هدر رفت نور جلوگیری می کنند؛ لامپ های توکاری که می توان آنها را در کف آجری پیاده روها و داخل صفحات و راه پله ها نصب کرد؛تأسیسات روشنایی سنتی از نوع شمع سوز که جهت مراسم های خاص یا نمونه های الکتریکی آنها که برای مصارف روزمره مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله ابزارهای موجود برای طراحی و نورپردازی مسیر آمد و شد به شمار می روند.
در نصب تأسیسات روشنایی مساله حایز اهمیتی که لازم است به آن توجه گردد، جهت نور است که باید به سوی مسیر باشد نه آن که برای چشم افراد شرایط آزار دهنده ای ایجاد کند. حتی اگر پس زمینه فضا هم تاریک باشد، استفاده از چراغ پر نوری که در جهت چشم تنظیم شده است می تواند برای فرد آزار دهنده باشد. از این حیث معمولاً از تأسیساتی استفاده می شود که بالاتر از سطح چشم(دست کم با زاویه 66 درجه) نصب میگردندو دارای حفاظتی هستند که نور را پراکنده می سازد. نصب لامپ های حفاظ دار در هر دو طرف درب ورود، نه تنها نور کافی را فراهم می آورد که جلوه درب را هم دو چندان می کند. اما اگر تنها از یک لامپ استفاده می شود، باید این اطمینان حاصل آید که در طرف سوراخ کلید درب نصب می شود.

برای حفظ ایمنی و امنیت خانه، نوع کنترل کننده هم به همان اندازه تأسیسات روشنایی و نورپردازی از اهمیت برخوردار است. برای برنامه ریزی زمان روشن شدن لامپ ها به صورت خودکار نیز می توان از تایمر یا فتوسل استفاده کرد. نصب لامپ های امنیتی و حس گرهای حرکتی در چند نقطه از فضا هم این امکان را می دهد تا در صورت وجود کوچک ترین حرکت، نواحی مشخصی از ساختمان یا تمام فضاهای بیرونی بی درنگ روشن گردند. به طور مثال، کنترل لامپ های مخصوص مسیر ورود و بالای درب گاراژ از طریق حس گر حرکتی که کلید آن نیز در زیر ورودی ساختمان قرار می گیرد، می تواند تشخیص مسیر تاریک و ناشناس را برای مهمان آسان گرداند.
حس گرهای حرکتی بخش های بیرونی ساختمان را می توان طوری تنظیم و برنامه ریزی کرد که لامپ اتاق ها و پنجره های جلویی روشن شوند و این گونه به نظر رسد که شخصی در خانه حضور دارد. تمام تأسیسات حساس به حرکت الزاماً باید به گونه ای استقرار و تنظیم گردند که پیوسته و با کوچکترین حرکت هشدار ندهند. کنترل کننده های از راه دور هم یک گزینه مناسب دیگر با انعطاف پذیری بالا هستند. برای روشن و خاموش کردن هر نوع تأسیساتی می توان واحدهایی با کنترل کننده هایی در ابعاد کوچک نصب کرد.

وجود چند کنترل کننده، این امکان را می دهد تا لامپ های ایمنی و امنیتی خاموش یا کم نور شوند. به این وسیله لامپ های توکار فضای خلوتی ایجاد می کنند که می توان در آن به فعالیت های شبانگاهی پرداخت.
نکته قابل توجه دیگر آن است که تعویض لامپ تأسیسات روشنایی محوطه بیرونی ساختمان کار دشواری است. شاید بهتر باشد از لامپ های فشرده فلور سنتی استفاده کرد که جهت کاربر خارج از خانه طراحی گردیده اند. عمر این لامپ ها تقریباً ده برابر لامپ های پرنور و میزان مصرف انرژی شان نیز به مراتب پایین تر است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد. © 2013 . All Rights Reserved